Antrenman

Antrenman

Antrenman, sporcunun müsabakalarda gerekli performansı gösterebilmesi için fizyolojik ve psikolojik fonksiyonların beraber uyum içerisinde teknik, taktik ve kondisyon kapasitelerinin geliştirmelerine yönelik yapılan sürekli artan, sistematik ve planlı spor faaliyetidir.

Futbol Antrenmanı

Futbol branşına özgü fiziksel, teknik, taktik ve psikolojik gelişimlerini mükemmelleştirme yolunda müsabakada performansın en üst seviyede spor faaliyeti yapabilmesi için hazırlanmış planlı antrenman sistemidir.

 

” Başarı, kendisinden daha büyük bir amaç uğruna mücadele verenleri takip eder. ”

George Alexiou 

Önemli olan yere düşüp düşmemen değil, tekrar ayağa kalkıp kalkmamandır.

Vince Lombardini

 

Fiziksel Antrenman

Teknik Antrenman

Taktik Antrenman

Psikolojik Antrenman

Futbol antrenmanı yukarıda belirtiğimiz Fiziksel, Teknik, Taktik ve Psikolojik alıştırmalar gerekmektedir. Futbol antrenmanın amacı sporcunun müsabakada en yüksek performans seviyesine çıkabilmesi, ideal ve sürekli verim elde edebilmesini amaçlar.

Antrenman Sisteminde sporcunun çok yönlü fiziksel gelişimin sağlanmasının yanı sıra Futbol özel antrenman metotlarının uygulanması gerekmektedir. Ayrıca psikolojik hazırlığın yapılması sürekli olarak da takip edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra sporcunun sağlık durumlarının gözlenmesi, gerekli tedbirler alınarak sakatlanmaların önlenmesi, beslenme düzenlerinin oluşturması gerekmektedir.

Antrenmanlarda vücut yapısı (Kilosu, boyu vb.) vücut tipi, cinsiyeti, yaşı, beslenme, çevre şartları ve sosyal faktörler gibi birçok etken sporcunun antrenman performansını etkilemektedir. Özellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde bu etkenler daha çok baskın olabilmektedir.

Çocuk ve gençlerin antrenmanlarında özellikle biyolojik, fizyolojik gelişimleri göz önünde bulundurularak pedagojik bilimine dayalı antrenman programları hazırlanmalıdır. Çünkü çocuklar ve gençler yetişkinlere nazaran gelişen bir sinir sistemine sahiptir. Çocuk ve gençlerin antrenman yüklenme şiddetlerine, toparlanma sürelerine, okul, aile ve hayat yaşamları dikkate alınmalı gerektiği takdirde okul ve aile ile iş birliği yapılmalıdır. Antrenörün antrenmanları müsabaka şartlarına (hava, zemin, saat vb.) uygun antrenmanlar yapması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın